O FMFT

Historia

Festiwal Małych Form Teatralnych (FMFT) to impreza organizowana rokrocznie przez II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie od 1969 roku. Powstał z inicjatywy dyrektorów Stefana Gula i Stanisława Brzeziny oraz samorządu szkolnego, by stać się miejscem upustu wizji artystycznej uczniów.

Początkowo Festiwal miał charakter wewnątrzszkolny, jednak z czasem zaczął zapraszać na swe deski przedstawicieli innych krakowskich liceów i techników oraz przeniósł część obchodów do Teatru Groteska (1994).

Obecnie składa się z pięciu kategorii: Poezja Śpiewana, Poezja Recytowana, Sztuka Teatralna, Film i Taniec. Dzień Poezji odbywa się w Auli w II LO w Krakowie, natomiast rywalizacje w pozostałych kategoriach oraz prezentacja laureatów podczas Gali Festiwalowej w Teatrze Groteska lub Teatrze Słowackiego w Krakowie.


Cele Festiwalu

Festiwal daje młodzieży możliwość rozwijania swoich pasji oraz odkrywania talentów. Oprócz kształtowania swoich zainteresowań związanych z teatrem, młodzież może się wykazać na polu organizacyjnym: w trakcie pracy w grupach, nadzorowania wyznaczonych pod-projektów, a nierzadko pracy pod presją czasu. Natomiast uczestnicy dostają nieskrępowaną przestrzeń, gdzie mogą wykazać się artystycznie, reżysersko, aktorsko oraz poznać kulisy teatru.