O FMFT

 Historia

Festiwal Małych Form Teatralnych (FMFT) to impreza organizowana rokrocznie przez II Liceum Ogólnokształcące im. króla Jana III Sobieskiego w Krakowie od 1969 roku. Powstał z inicjatywy dyrektorów Stefana Gula i Stanisława Brzeziny oraz samorządu szkolnego, by stać się miejscem upustu wizji artystycznej uczniów.

Z początku Festiwal był wewnątrzszkolny jednak z czasem zaczął zapraszać na swe deski przedstawicieli innych krakowskich liceów i techników oraz przeniósł część obchodów do Teatru Groteska (1994).

Obecnie składa się z pięciu kategorii: poezji śpiewanej, recytacji, teatru, filmu i tańcu. Konkursy odbywają się w ramach Dnia Poezji (Aula w II L.O. w Krakowie), Dnia Tańca (Aula w II L.O. w Krakowie) oraz dwóch Dni Sztuk (Teatr Groteska). Laureaci wszystkich kategorii prezentują się również na uroczystej Gali Festiwalowej w Teatrze Groteska.

Cele Festiwalu

Festiwal daje młodzieży możliwość rozwijania swoich pasji oraz odkrywania talentów. Oprócz kształtowania swoich zainteresowań związanych z teatrem, młodzież może się wykazać na polu organizacyjnym: w trakcie pracy w grupach, nadzorowania wyznaczonych pod-projektów, a nierzadko pracy pod presją czasu. Natomiast uczestnicy dostają nieskrępowaną przestrzeń, gdzie mogą wykazać się artystycznie, reżysersko, aktorsko oraz poznać kulisy teatru.